Välkommen till Aklero Ekonomi

Den lokala redovisningsbyrån med bred kompetens

Vi är en fullservicebyrå inom redovisningsuppdrag och företagsrådgivning‭. ‬Vi tillhandahåller en komplett uppsättning tjänster‭, ‬anpassade efter just dina behov och önskemål‭.‬

Vi följer REX‭ ‬‮–‬‭ ‬Svensk standard för redovisningsuppdrag‭. ‬Flera av våra medarbetare är auktoriserade redovisningskonsulter och står under tillsyn av SRF kvalitetskontroll‭, ‬allt för att du som kund ska känna dig trygg i att låta oss ta hand om din redovisning‭.‬

Redovisning

Vi är en lokal redovisningsbyrå som främst verkar i Östergötland. Vi har över 20 års erfarenhet av att hjälpa små och medelstora företag oavsett bransch och företagsform med deras redovisning.

Vi kan bland annat hjälpa er med löpande bokföring, betalningar och momsdeklarationer.

Kundperspektiv är ett av våra ledord och i nära dialog med er som kund kommer vi överens om vad ni vill ha hjälp med.

Skatt

Vi har stora erfarenheter av att hjälpa aktiebolag, enskilda firmor, handelsbolag, stiftelser, föreningar, privatpersoner och jordbruksfastigheter med inkomstdeklarationer.

Vi kan även hjälpa er med övriga skattefrågor genom att se till helheten mellan företagsfrågor och ägarfrågor och utifrån det hjälpa er att betala rätt skatt samt att göra korrekta avdrag.

Varje kund är unik och vi skräddarsyr våra tjänster utifrån vad just ni vill ha hjälp med.

Rådgivning

Som företagare möter ni många möjligheter och utmaningar och då kan det vara bra att få hjälp och stöd för att kunna fatta välgrundade beslut.

Vi har lång erfarenhet av att hjälpa företag med olika ägarformer, i olika branscher och med olika storlek. Vi kan exempelvis hjälpa dig med budget, prognoser, uppföljning, analyser, likviditetsplanering samt generationsskiften.

Lön

Vi har lång erfarenhet av löneadministration och hjälper ert företag att betala ut rätt lön i rätt tid.

Vi hjälper till med arbetsgivardeklarationen, svara på frågor från t ex försäkringskassan eller kronofogden samt svarar på enkäter från SCB.

Vi håller oss uppdaterade på nya lagar och regler och kan hjälpa er att tolka dessa så de hanteras på rätt sätt hos er.

Bokslut

Vi har över 20 års erfarenhet av att hjälpa företag i alla företagsformer med bokslut oavsett om ni upprättar ett årsbokslut eller en årsredovisning.

Vi hjälper både de företag som gör den löpande bokföringen själva under året och företag där vi sköter den löpande redovisningen.

Behöver din årsredovisning revideras så samarbetar vi med den revisorn du har valt till ditt företag, behöver du en revisor så kan vi hjälpa dig att hitta rätt via vårt nätverk.

Nyheter

Ny kollega

Idag börjar Victoria Jansson hos oss, på vårt kontor i Kisa. Vi hälsar Victoria varmt välkommen...

Ny hemsida med kundportal

Nu är vår uppdaterade hemsida här med vår nya kundportal.För att få info om vår kundportal samt...

Kontakt

13 + 8 =

Rimforsa

Industrivägen 8
590‭ ‬44‭ ‬Rimforsa

0494‭ ‬‮–‬‭ ‬157‭ ‬65

Kisa

Stora Torget 5A
590‭ ‬38‭ ‬Kisa

0494‭ ‬‮–‬‭ ‬157‭ ‬60

Linköping

Kolfallsgatan 10
582‭ ‬73‭ ‬Linköping

013‭ ‬‮–‬‭ ‬24‭ ‬80‭ ‬90

Linnéa Henrysson
VD
linnea@aklero.se
073 – 965 50 83‬

Emma Griph
emma@aklero.se
013 – 24 80 99
070 -227 27 20

Jan Persson
jan@aklero.se
0494 – 157 66
070 – 322 17 40
Henrik Karlsson
henrik@aklero.se
013 -24 80 91
070 – 609 10 70
Anette Agouda
anette@aklero.se
0494 – 157 67
070 – 588 28 98

Ulla-Carin Andersson
ulla-carin@aklero.se
0494‭ ‬‮–‬‭ ‬157‭ ‬61
0730‭ ‬‮–‬‭ ‬94‭ ‬10‭ ‬11

Emily Backström
emily@aklero.se
073 – 841 78 91

Annica Edoff
annica@aklero.se
013 – 24 80 94
070 – 876 37 58

Boije Gustavzohn
bojje@aklero.se
0494 -157 68
072 – 061 92 58

Victoria Jansson
victoria@aklero.se
0494 -157 62
070 – 519 05 90
Ann Johansson
ann@aklero.se
0494 -157 63
070 – 669 62 13
Jeanette Junaeus
jeanette@aklero.se
013 – 24 80 93
070 – 216 87 33
Sara Martinsson
sara@aklero.se
013 – 24 80 97‬
070 – 519 05 69
Sofia Persson
sofia@aklero.se
0494 -157 64
070 -519 05 51
Therese Rosén
therese@aklero.se
013 – 24 80 98
070 -519 05 60
Arvid Solsjö
arvid@aklero.se
013 – 24 80 95
070 – 249 37 94